Štart podnikania č. 01

Skôr, ako začnem podnikať…

…zodpovedné rozhodnutie

Takmer každého z nás už v živote napadla myšlienka na podnikanie. Otázkou či začať s touto dráhou alebo nie, je na každom z nás jednotlivo a toto náročné rozhodnutie nechám na vás. No rád by som sa pokúsil dať vám zopár rád, ktoré by ste mohli využiť pri svojom rozhodovaní.

Ako som už spomenul, TO konkrétne rozhodnutie je na vás samotných, ale nikdy nezabudnite na ľudí vo vašom najbližšom okolí, ktorých by vaše rozhodnutie mohlo ovplyvniť. Ak nie ste slobodný, myslite na svoju manželku či manžela, nezabudnite na svoje deti, ak ich máte, ale obzvlášť si spomeňte na svojich rodičov. Prečo práve na rodičov? Pretože v mnohých prípadoch sa stáva, že práve rodičia perspektívnych začínajúcich podnikateľov podporujú, teda hlavne finančne, a netýka sa to iba tých mladších. Prečo o tom píšem? Asi preto, že aj mne na začiatku pomáhala mama, ktorá mi na začiatku mojej cesty „podnikaním“ sem-tam požičala peniaze. No nie každý má to šťastie, že tie rodičovské peniaze dokáže vrátiť nazad ich majiteľom. Ako súkromný ekonóm a účtovník som sa stretol s nejedným prípadom, kedy sa sebaistý a samo-namotivovaný ambiciózny prvo-podnikateľ pustil do skvelého projektu, ktorý bol zaručene zlatou baňou. Myslím, že pokračovať nemusím, asi nám je jasné, ako to dopadlo. Ak sa jedná o vlastné peniaze, strata je síce veľká, no svet nekončí. Ale ak sú peniaze požičané, môže to byť omnoho horšie a v nejednom prípade takéto rozhodnutie stálo ľudí aj rodičovský dom. Ešte raz zopakujem už spomínané, rozhodnutie je len na vás, ale myslite na to, že môže ovplyvniť vašich najbližších. Rozhodnite sa zodpovedne!

Ak ste sa dostali vo svojom čítaní až sem, tak možno myslíte na to, že vás straším, alebo že začať s podnikaním je hrôza J. Nie je tomu tak, nesnažím sa strašiť, ani nikoho odrádzať. Ale chcem, aby každý, kto sa rozhoduje o tak vážnej veci zvážil všetky možnosti a následky a rozhodol sa zodpovedne.

Zodpovedné podnikanie obnáša veľa práce, starostí aj sebaobetovania. Ale tiež so sebou prináša veľa dobrého a záleží len na každom z nás, čo je jeho cieľom. Niekto podniká pre peniaze, niekto preto, že nechce mať nadriadených, chce byť sám sebe pánom, iní chcú uznanie či rešpekt,… Každý chce niečo iné a predsa všetci to isté. Nezáleží na tom, prečo začnete, ale robte to zodpovedne, podnikajte tak, aby sa vám dobre spalo a aby ste mali čisté svedomie.

Na záver sa s vami podelím o svoj osobný názor a skúsenosti.

Mňa podnikanie baví a teším sa zo svojej práce.

Do svojej firmy chodím ráno s radosťou a úsmevom na tvári a robiť nadčasy mi nevadí, veď to robím pre seba.

Začať podnikať sa dá aj v malom s menšími investíciami.

Prajem veľa úspechov vo svete podnikania! J

Jozef Horňák

Zakladateľ PROBUSSINES