Pán Exekútor Slušňák

Práca a charakter sú dve odlišné veci

Po skutočne dlhom zvažovaní som sa rozhodol venovať príspevok na tému v dnešnej dobe veľmi obľúbenú a často skloňovanú a tou je exekúcia a exekútor. Priznám sa, že pôvodne som mal zámer napísať niekoľkodielny blog o tom, čo je to exekúcia, ako postupovať ak ste dlžníkom (povinným), ako postupovať ak ste veriteľom (oprávneným), ako by mal správne postupovať exekútor a samozrejme, ako by postupovať nemal, a ako sa brániť v prípade pochybení exekútora, alebo jeho protiprávnom jednaní. Stále verím, že sa k pôvodnému zámeru ešte vrátim, no v tejto chvíli by som radšej napísal niečo na adresu tých poctivých. Tých čo ma poznajú hneď napadne irónia, ale skutočne by som rád napísal o poctivých exekútoroch, nakoľko takého poznám a viem, že ho mrzí všeobecné škatuľkovanie do jednej skupiny „podvodníkov a zlodejov“.

Čo je potrebné vedieť na začiatku je postavenie exekútora. Exekútor nemôže začať vykonávať exekúciu svojvoľne! Na začiatku je veriteľ (oprávnený) a dlžník (povinný). Ak dlžník neplatí svoje záväzky, tak veriteľ má právo podať návrh na súd. Súd v závislosti od predložených dokumentov môže vystaviť povolenie na exekúciu. No a až vtedy vstupuje do kolotoča exekútor. Exekútor nevykonáva vôľu jedinca či podniku, ale vykonáva rozhodnutie súdu. Dlžník má možnosť podať námietky na rozhodnutie súdu a súd môže rozhodnúť v jeho prospech. Následne by bola začatá exekúcia zastavená.

Ak 99 exekútorov vykoná exekúciu presne podľa zákona a svojím jednaním dlžníka nijako nepoškodia, myslíte si, že o tom bude reportáž v hlavných správach? Alebo o tom natočia 2 hodinovú reportáž do špeciálnej relácie o poctivých praktikách? To asi ťažko, ale ak jeden exekútor postupuje nelegálne, tak to v tých hlavných správach o pol ôsmej možno bude. Je správne poukazovať na pochybenia verejných činiteľov, ale určite nie je správne hádzať všetkých do jedného vreca.

Asi vždy, keď idem na obed, či na kávu so svojím kamarátom – exekútorom, som svedkom telefonických rozhovorov s dlžníkmi. Niektorí reagujú pokojne, vedomí si svojich podlžností a snažia sa komunikovať otvorene a na rovinu. V takých prípadoch nie je problém sa dohodnúť na splátkovom kalendári. V prípade malých súm a bezprostrednej komunikácii problému sa môžete vyhnúť aj blokácii bankového účtu, automobilu, či nehnuteľnosti. Určite ušetríte aj na exekučných trovách, nakoľko vám exekútor nemusí posielať 10 obálok, nemusí vás navštíviť osobne, nemusí vám 50 krát volať. Slušná komunikácia dokáže riešiť veľa problémov, aj ušetriť náklady.

Na druhú stranu som videl, respektíve počul, ako dlžník zavolal s krikom exekútorovi, začal mu nadávať a vyhrážať sa mu od súdu až po fyzické násilie. So slovami: „Ako si môžete dovoliť zablokovať MÔJ účet v banke? Vy jedná sv…“ no povedzme, že zvieratko chované na mäso a ďalšie produkty. Jednalo sa o pána, ktorý si kúpil plazmovú TV na splátky u nemenovanej nebankovky, zaplatil akontáciu a usúdil, že ďalej splácať netreba… Nemienim obhajovať nebankovky, ani ich užernícke úroky, ale ak niekto potrebuje tak moc? televízor, že si ho kúpi na splátky, tak nech platí úroky, dobre mu tak! Televízor k životu skutočne netreba! Ale vráťme sa späť k nevychovanému hulvátovi. Prekvapila ma celkom pokojná odpoveď môjho kamaráta. S kľudným hlasom „odverklíkoval“ čo je vo veci a ak sa cíti byť dotyčný neoprávnene exekuovaný, nech to rieši s tým, od koho si požičal a že účet bude odblokovaný okamžite, ako zaplatí dlžnú sumu. Načo sa dlžník rozlúčil a hovor ukončil.

Byť ja na mieste exekútora, tak by som takému človeku zablokoval všetko, čo sa zablokovať dá, aby sa naučil slušne správať. No na druhú stranu buďme realisti, takí ľudia sa nikdy nepoučia.

Na záver len pripomeniem, že aj keď slušnosť nie je v móde, tak sa ňou dá docieliť mnoho. Tak isto nepomáha sa pred problémami skrývať, ale treba ich riešiť a čím skôr, tým lepšie a asi aj lacnejšie. Netreba sa vždy hnevať na exekútorov, pretože aj medzi nimi sú mnohí slušní a poctiví, ktorí robia iba svoju prácu. Každému sa môže stať, že nemá na zaplatenie, alebo v dôsledku administratívnej chyby na úrade (za ktorú síce nikto nemôže, ale zaplatí si ju občan) vznikne nedoplatok a vec je postúpená exekútorovi. Možno by stačilo, keby úradník len zdvihol telefón a zavolal, že máte nedoplatok 10 EUR, vec mohla byť vyriešená v priebehu jedného dňa a všetko v pokoji a bez zbytočných naťahovačiek…

Venované dobrému priateľovi Stanovi.

Jozef Horňák

Zakladateľ PROBUSSINES

CEO v GALLIFREY, s. r. o.