Daňové licencie

Osobný pohľad

Nie je to tak dávno, čo vládnuca ľavicová strana prišla s nápadom zaviesť daňové licencie. A čo to vlastne je? Nuž, v jednoduchosti by som to vysvetlil asi ako minimálnu daň. V preklade to znamená, že je jedno koľko zarobíte, alebo či vôbec zarobíte, ale dane zaplatiť musíte. Táto myšlienka sa samozrejme týkala iba právnických osôb, takže sa nestretla s veľkým odporom verejnosti, nakoľko bežná slovenská verejnosť nevie o podnikaní absolútne nič. Samozrejme, každý Slovák aj Slovenka radi o podnikaní rozprávajú a počúvať takéto rozhovory, niekedy dokonca až výklady, či prednášky, dáva človeku pocit, že počúva fundovaného odborníka alebo podnikateľa s 15 – 20 ročnou praxou a skúsenosťami, no realita býva taká, že sú to len reči vhodné možno do „šenku“ a realite sa ani len nepribližujú. Ale poďme priamo k veci.

V súčasnosti sa vedú siahodlhé debaty o tom, či daňové licencie sú správne, alebo či je správne ich zrušenie, ktoré načrtla tá istá strana, ktorá ich zaviedla, ale dnes sa tvári, že ide zachrániť podnikateľov. 

Ja sa nechystám priamo riešiť túto dilemu, aj keď je pomerne jasné aký mám na to názor.  Rád by som dal každému svojmu čitateľovi priestor, aby si vytvoril svoj vlastný názor a aby nemusel byť sprostou ovcou, čo slepo verklíkuje somarinu, čo počula v TV, alebo čítala na internete od „fundovaných“ komikov, ehm, ospravedlňujem sa, ekonómov, politikov a iných expertov.

Základným faktom je, že každý podnik sa snaží dosiahnuť čo najvyšší zisk, no zaplatiť čo najnižšie dane. Tomu sa hovorí optimalizácia daňového základu. Podotýkam, že daný proces nie je trestný a tiež takúto službu ponúkam svojim klientom, tak ako mnoho iných ekonómov a účtovníkov.

Niektorí podnikatelia dostali túto činnosť do takých úrovní, že dokážu fungovať 10, 15 alebo aj 20 rokov s nulovou daňou. Ako je to možné? A v tejto chvíli takmer každého napadlo: ZLODEJI! Ak to napadlo aj TEBA, nezúfaj, nie si ešte úplne stratený, lebo niektorí sú naozaj zlodeji a podvodníci, ale pravdou je, že takýto stav sa dá ľahko dosiahnuť a vôbec sa nemusí jednať o podvod.

Uvediem príklad č. 1:

Predstavte si napríklad kaderníčku, ktorá si založila eseročku. Eseročku preto, že živnostníkov u nás štát úplne zničil. A táto eseročka má výnosy napríklad 18 tisíc euro ročne. 6 tisíc sú prevádzkové náklady a spotrebný tovar / materiál. Ostáva teda 12 tisíc euro ročne, čo by bol zisk, ale táto kaderníčka sa rozhodne, že si vyplatí super hrubú mzdu na úrovni 1000 euro mesačne a to je 12 tisíc ročne. Eseročka bude mať výsledok hospodárenia 0, slovom nula euro. Pani kaderníčka si zo svojej výplaty zaplatí odvody za zamestnanca a tiež odvody za zamestnávateľa a nezabudnime na daň z príjmu FO. Eseročka je síce nulová, ale peniaze, ktoré zarobila, boli zdanené aj „zodvodované“. Kde je teda chyba?

Nebudem tu písať o tom, čo by sa stalo, keby pani kaderníčka bola na dlhodobej PN alebo na materskej, nič by nezarobila a minimálnu daň by platiť musela aj tak. To nikoho nezaujíma, z čoho by túto daň zaplatila. Ak niekoho tieto prípady na ktoré sa vôbec nemyslelo, alebo myslieť nechcelo zaujímajú, odporúčam prečítať či články napríklad pána Jozefa Mihála z SAS, ten tieto problematiky riešil viackrát a myslím, že výstižne vyjadril všetko, čo by som k tomu napísal.

Ďalšou okolnosťou, kedy dlhodobá strana alebo nulový zisk môžu byť realitou a nebyť podvodom, je nákup dlhodobého majetku, ktorý si podnik musí odpisovať niekoľko rokov.

Príklad č. 2

Podnik si kúpi výrobný stroj za 100 000 euro a bude ho odpisovať 10 rokov. To znamená, že ročne si podnik zo zisku odráta 10 000 euro. Tento podnik môže byť týchto 10 rokov účtovne a daňovo na nule, no v skutočnosti tých 10 000 euro, ktoré odpisuje zaplatil pri kúpe stroja a nie pri jeho odpisovaní.

A na tento príklad tiež nemyslia a už vôbec ho neberú do úvahy ľudia, ktorí tak radi rozprávajú o tom, ako sú daňové licencie potrebné a dobré a podobne.

Uvediem ešte jeden podstatný fakt, ktorý veľa online odborníkov zabúda povedať nahlas. Peniaze ktoré podnik zarobí a zdaní, patria podniku, resp. vy ako majiteľ, ak chcete tieto zarobené a zdanené peniaze použiť pre seba, tak musíte zaplatiť ďalšie odvody =  dane.

Ľudia, čo hovoria o tom, ako daňové licencie chránia pred podvodmi a krátením daní zabúdajú, že existujú daňové kontroly. Prečo daňový úrad nespraví kontrolu v každom dlhodobo stratovom alebo nulovom podniku? Vraj je toho veľa a nestíhal by to.  Ale to je hlúposť. Ak tomu niekto verí, tak ho fakt ľutujem. Spomeňte si na pani kaderníčku a na jej nulovú eseročku a tiež na jej mesačnú výplatu. Tieto informácie daňový úrad má. Aj o eseročke, aj o daniach z príjmu FO – zamestnanca. Takúto eseročku môžu skontrolovať bez toho, aby o tom naša vzorová Pani Kaderníčka vedela. A takýchto nulových eseročiek je, trúfam si povedať, väčšina. Tak isto je veľmi veľa eseročiek s dlhodobým odpisovaným majetkom a túto informáciu je tiež vidieť na daňových priznaniach a účtovných výkazoch odovzdávaných daňovému úradu. A keď vylúčime iba tieto dva spomenuté prípady, tak sa razom z neskotrolovateľného množstva podnikov stáva malá skupinka, ktorá by sa skontrolovať dala. A dokonca veľmi ľahko a rýchlo, ale problém bude skôr v tom, čo by sa pri takýchto kontrolách zistilo a na koho by ukázali.

Aj keď som na začiatku písal, že nechcem písať svoj názor, ani nikoho presviedčať, asi mi tento úmysel úplne nevyšiel.  Nič menej, ja osobne si stále netrúfam tvrdiť, či daňové licencie sú dobré alebo zlé. Ani nehovorím že sa musia zrušiť alebo zachovať. Ale určite som názoru, že táto myšlienka bola veľmi zle poňatá a asi ešte horšie spracovaná.

Jozef Horňák

Zakladateľ PROBUSSINES

CEO v GALLIFREY, s. r. o.