Štart podnikania č. 02

Výber vhodného oboru podnikania

(Ne)jednoznačné rozhodnutie

V predchádzajúcom príspevku, Skôr, ako začnem podnikať…,…zodpovedné rozhodnutie, som sa venoval otázke, či v dnešnej dobe začínať s podnikaním, respektíve o aké závažné rozhodnutie sa jedná a treba ho robiť zodpovedne.

V tomto príspevku by som sa rád venoval správnemu výberu oboru podnikania, ako už zrejme naznačuje aj nadpis. Niekoho iste napadne námietka, že každý, kto chce podnikať, vie, v akom by to bolo obore. Ale to by bola chybná úvaha. Ako príklad by som uviedol toto: človek, čo stratil prácu a má problém nájsť si novú, môže uvažovať o podnikaní ako takom, ale nemusí mať predstavu o konkrétnom obore či smere, ktorým sa vydať.

Výber oboru v ktorom začať podnikať, by sme mohli poňať z niekoľkých stránok. Mohli by sme to rozdeliť napríklad takto:

–          Činnosti, ktoré nás bavia a robíme ich radi (záľuby, hobby, aktívne trávenie voľného času)

–          Činnosti, na ktoré máme vzdelanie či prax (bývalé zamestnanie, vyštudovaný obor)

–          Činnosť alebo priamo podnikanie, na ktoré máme príležitosť

Skúsime si ich jednotlivo popísať a určiť nejaké klady a zápory.

Začneme po poradí, a to činnosťami, ktoré nás bavia a sú pre nás skôr záľubou. Zoberme si ako príklad prácu v záhrade, alebo ešte konkrétnejšie, starostlivosť o krásny (hustý) zelený trávnik a silný živý plot. Mňa napríklad baví kosiť trávnik, polievať ho (samozrejme pomocou ostrekovačov a rôznych podobných „hračiek“ na zavlažovanie), strihať živý plot, či tvarovať kríky do rôznych tvarov (v mojom prípade do značne abstraktných tvarov). Ak vás takáto činnosť baví a viete ju robiť dobre a pekne, mohli by ste v tomto obore veselo podnikať a malo by to veľa pozitív: robili by ste prácu, ktorá vás baví; mali by ste dostupnú cenu, na rozdiel od profesionálov, ktorých cena tvorí z 50% poplatok za ich profesionalitu; v tomto konkrétnom príklade by bola aj počiatočná investícia nízka, takže začiatok podnikania by nebol finančne náročný.

Nezabudnime však, že každá minca má dve strany a ani tu sa nevyhneme negatívnym aspektom. Ak vás vaša práca baví a je vašou záľubou, je to úžasné. Myslite však na to, že je rozdiel robiť niečo pre radosť a robiť to pre peniaze. Mohlo by sa stať aj to, že váš spôsob relaxu by sa vám mohol ľahko sprotiviť. Tvarovanie živých plotov a krov nie je len o „strihaní“, vyžaduje si aj určité teoretické vedomosti, napríklad kedy je vhodný čas na strihanie, akým spôsobom sa daná krovina má strihať, aké použiť hnojivo… a tak ďalej. Tu sa môže ukázať, že už vyššie spomínaná prirážka za profesionalitu môže mať svoje odôvodnenie.

Ďalej sú tu činnosti, na ktoré máme vzdelanie alebo prax. Poznám ľudí, čo odišli z práce, aby začali v tom istom obore podnikať. Vraj aby nerobili na iných, ale sami pre seba. Ak uvažujete nad podobným začiatkom podnikania, dobre si prečítajte svoju pracovnú zmluvu. Môže sa stať, že vaša pracovná zmluva obsahuje odsek, ktorý vám takýto krok zakazuje pod hrozbou súdneho stíhania alebo finančnej pokuty, ktorá s pravidla býva vo výške, kedy sa vám takýto štart podnikania zaručene nevyplatí. Okrem iného je to dosť nemorálne a nečestné voči zamestnávateľovi. V neposlednom rade, nikdy nezabúdajte, že je veľký rozdiel medzi podnikaním a prácou na poste zamestnanca. Mohlo by sa stať, ako už veľakrát, že si neskoro uvedomíte, čo všetko obnáša podnikanie na vlastnú päsť.

Vráťme sa však k podnikaniu v oblastiach, na ktoré máme prax alebo vzdelanie. Sem tam sa nájde medzi nami jedinec, ktorý si vybral svoju školu s vedomím, čo chce v živote robiť. Mať dobré vzdelanie a veľa vedomostí je najlepšou cestou k samostatnému podnikaniu a nezávislosti, no nikdy nezabudnite na to, aká je dôležitá prax, praktické vedomosti a skúsenosti.

Trocha osobitou kategóriou je štart podnikania „z naskytnutej príležitosti“. Opäť použijem príklad. Váš švagor (vyššie spomínaný záhradník) sa dobre uchytí a má nadbytok zákaziek, ktoré úž sám nestíha. A ako dobrý švagor vám ponúkne, aby ste sa k nemu pridali, založili si svoju firmu (aby on nemusel platiť za vás odvody) a podnikali spolu s ním, alebo tak ako on. Takáto možnosť je veľmi zaujímavá, pretože vám to môže veľmi uľahčiť štart podnikania. Môžete sa vyhnúť častým chybám u začínajúcich podnikateľov, budete už vedieť čo a ako, nebudete si musieť zháňať sami svoju klientelu, pretože to už má zaistené tento váš švagor. No nie je všetko až takto ružové. Čo ak váš švagor stratí časť klientely a už pre neho nebude tak výhodné niekomu „dávať“ svojich klientov? Čo ak sa náhodou nezhodnete alebo sa pohádate? Možno budem trocha pesimista, ale ak vám niekto ponúka super výhodné podnikanie, spýtajte sa sami seba: Ak je také výhodné, prečo mi ho niekto ponúka? Prečo to nerobí sám? Sú ľudia, čo radi pomáhajú iným, no dávajte si pozor na ľudí, čo radi iným ubližujú.

Či už vyberáte obor podnikania z akéhokoľvek dôvodu a pristupujete z akéhokoľvek aspektu, odporúčam vám si svoje nápady písať. Skúste si vypísať na papier svoje záľuby a k nim priradiť odpovedajúce názvy živností, pripíšte si na svoj zoznam aj živnosti, na ktoré máte náležité vzdelanie alebo prax. Dobre si zvážte, ktoré z týchto živností by vás bavili, ktoré by ste chceli robiť. Urobte si malý prieskum vo svojom okolí, na internete, koľko je konkurencie, aké sú ceny, aká veľká investícia by bola na začiatok podnikania potrebná. Využite možnosť konzultácií s odborníkmi. Som si istý, že sa nájdu taký ako ja a úvodné konzultácie robia zadarmo.

Na túto tému by sa dalo napísať toho ešte riadna kopa. No myslím, že základ som načrtol dostatočne a verím, že každý si z toho odnesie to, čo potrebuje, alebo to, čo chce. Dúfam, že sa vám môj príspevok páčil, pretože píšem pre vás. Ak som pomohol aspoň jednému človeku, tak tento článok splnil svoj účel.

Jozef Horňák

Zakladateľ PROBUSSINES